NÄDALAVAHETUSEL KIRJUTATI VIKIPEEDIASSE EESTI LINDUDEST

Võidumeeskond Kose gümnaasiumist (vasakul on Marja Liina, paremal Hele-Maarja).
Foto: K. Metsis

Möödunud nädalavahetusel, 12.–13. novembril, toimus Vikipeedia artikli kirjutamise välkvõistlus, mille käigus pidid võistkonnad 24 tunni jooksul koostama loosi teel saadud teemal vikiartikli.

Artiklivõistlus toimus loodus- ja täppisteaduste valdkonnas ja võistlejad olid põhikooli ja gümnaasiumiastme õpilased. Loositavateks artikli teemadeks olid Eesti linnud.

Teemad loositi võistkondade vahel välja võistluse alguses ja pärast seda oli osalejatel aega 24 tundi, et koguda materjali, mõelda välja artikli ülesehitus, kirjutada valmis tekst ja artikkel Vikipeedias nõuetekohaselt vormistada. Võistluse tulemusel said uue kuue Vikipeedia artiklid musträhn, rukkirääk, kaldapääsuke, hüüp ja tuuletallaja.

Taolist võistlust on korraldatud juba kahel varasemal korral. Kui eelmistel aastatel on õpilased pidanud konkureerima üliõpilastega, siis sellel aastal otsustati korraldada õpilastele eraldi võistlus. Auhinnafondi rahastas õpilasvõistluse projektis Eesti Teadushuvihariduse Liit. Kogu auhinnafond oli kokku 1000 eurot.

Esimese koha võidu saavutas Kose Gümnaasiumi võistkond koosseisus Marja Liina Soasepp ja Hele-Maarja Mölder ning nende juhendaja ajalooõpetaja Moonika Oll, kes kirjutasid musträhnist. Teise koha saavutas võistkond Haljala koolist artikliga hüübist ning kolmanda koha võttis endale Tallinna Pelgulinna Gümnaasiumi võistkond kaldapääsukese artikliga.

Võiduvõistkonna esindaja Marja Liina Soasepa sõnul oli võit neile üllatuseks. Võistlema tuldi juba teist korda ja võidutahe oli olemas, kuid ajaplaneerimine oleks võinud olla parem. “Suurim õppetund ongi see, et alati ei pruugi minna kõik plaanipäraselt, mõni oluline tegevus võib võtta oodatust kauem aega, näiteks viimasel võistluse tunnil röövis just viitamine meie artikli vormistamiseks ja lihvimiseks mõeldud aja,” ütles Soasepp. Kindlasti soovitab ta kõigile sellisel võistlusel osaleda, sest see annab võimaluse tavapärasest nädalavahetusest eemale tulla ja pakkuda korraga nii pinget, rõõmu kui ka ajude ragistamist, kuid kõige rohkem annab see siiski uusi teadmisi ja võimaluse panustada eestikeelsesse Vikipeediasse.

Žüriiliikme harrastusornitoloog Peep Veedla sõnul on selline võistlus väga teretulnud, see arendab õpilaste tekstikoostamise, materjalikasutamise ja viitamise oskusi. “Minu jaoks oli suur rõõm, et just linnud olid valitud võistluse objektideks, sest olen sageli kurvastanud, kui puudulikud on eestikeelsed Vikipeedia leheküljed lindude osas võrreldes näiteks saksa- või ingliskeelsetega.”

KU päevatoimetaja

Share via
Copy link
Powered by Social Snap