Hiiu Folk ootab pärimusmuusikasõpru homsest 16. korda osa saama kvaliteetsetest kontsertidest, aga ka festivali lisaprogrammist: matkadest, tegevustest lastele ja õpitubadest. Sel aastal saab õppida eriti palju uut ja täiendada vana.
Et helilooja Veljo Tormise sünnist täitunuks 2020. a 90 aastat, oli juba mullusel, ära jäänud festivalil plaanis tutvust teha tema regilauluaineliste koorilauludega. Tänavu saavad õpitoad teoks.
Tormise laulude õpitubade selgroog, käimatõmbaja ja käilakuju on Antsla kandi segakoor Kaika Kuur Celia Roose eestvedamisel. Lauldakse nii autentseid rahvalaule kui ka Tormise sulest läbi käinud loomingut. Õpitoas osalejad jagatakse häälerühmadesse ja nad liituvad Kaika koori lauljatega. Harjutatu kantakse ette ka Kassari kiigeplatsi laval.
Uusi oskusi saab omandada ja vanu lihvida Curly Stringsi pillilugude õpitoas ning Rootsi viiuldaja Jon Samuel Lundströmi ja akordionist Sunniva Brynneli õpitoas. Tuule Kann õpetab väikekannelt, Kadri Lepasson ja Kaisa Kuslapuu õpetavad karmoškat nii algajaile kui ka edasijõudnuile.
Puuluubi mehed Ramo Teder ja Marko Veisson annavad huvilistele edasi oma teadmisi hiiu kandle mängimisest.
Vabakutseline jutuvestja, koolitaja ja MTÜ Jutumaja eestvedaja Piret Päär on lugude jutustamise lõpututel väljadel rännanud juba kolmkümmend aastat. Neil põnevail maastikel uidates on ta leidnud palju armsad kohti, kuhu ka teisi, tõelisi jutuhuvilisi juhatada. Eesti rahvajuttude töötoas tutvustab Piret allikaid, kust eesti rahvajutte leida, ja räägib, kuidas neid kodustada.
“Tean, et hea lugu võib muuta maailma. Tean, et hea jutuvestja võib panna kuulaja unustama nälja ja janu, mured ja hädad ja lummata teda lugudega nii, et kõige madalamgi hing saab ülendust, kõrkus annab maad alandlikkusele ja külm süda sulab nagu lumi maikuus,” ütleb Piret Päär.
Festivali põhilises peopaigas Kassari kiigeplatsil õpetavad muusikud läti ja kreeka tantse.
Üks iidne viis suhelda on üheskoos laulmine ja selle kombe põlvest põlve edasi andmine on rahvusluse tänuväärt tegu. Koos Valter Parvega laulame salmikutest-laulikutest tuntud ja vähem tuntud laule. Teises õpitoas tutvustab Valter Parve ilmakuulsa laulu „La Paloma” sünnilugu ja keerutab oma selle loo eri versioonidega vinüülplaate.
Kinobuss kutsub filmi töötuppa ja aitab peas keerleva idee ja loo vormida üheks mõnusaks filmiklipiks. Pole vaja karta, et hakkama ei saa – filmimees Mikk Rand aitab igas protsessis kaasa, film saab hea!
Nagu ikka, pakume festivali põhipaigas Kassari kiigeplatsil lastele ja peredele mõtestatud tegevust. Pisikestele folkijatele meeldib kindlasti Kärdla nukuteater ja reisijutte pajatav rännukoer Klaus Lottemaalt, natuke suuremad saavad paelu punuda ja puust nikerdada.
Harivaid tegevusi pakub peredele taas keskkonnaameti telk, kus tänavu keskendutakse elurikkuse ja võõrliikide teemale ning õpetatakse, kuidas käituda kohtumisel metsloomaga.
Väiketaibu õpitoas saavad väikesed teadushuvilised uurida vett, katsetada soolvee ja munadega, proovida ise vee puhastamist ning värvide osadeks lahutamist. Suurt põnevust pakub katse, kus üritatakse õhupallist tikku läbi suruda, ilma et see plahvataks.
Kohal on viikingitelk ja Hiiumaa mudellennuklubi.
Hiiu Folgil on hästi läbi mõeldud pere kõige tillemate heaolu: mähkimiseks ja imikuga mõnusaks omaette olemiseks on Kassari kiigeplatsil Maman’s Heaveni telk. Seal õpetatakse beebi masseerimist ning toimuvad vanema ja beebi võimlemistunnid.
Midagi uut saab alati näha ja teada festivali loodusretkedel. Matkajuht Inna Lepik viib huvilised tutvuma Sõruotsa küladega ja Heinlaiuga, loomaaia direktor Tiit Maran juhatab retke Kõpu poolsaarele Kalestesse.
Kontsertidel rõõmustavad publikut Estonian Voices, Puuluup, Curly Strings, Justament, Olavi Kõrre, Rembetes ja Tõnu Oja, Mari Kalkun, Svjata Vatra, Ukraina naiskoor Žurba ja Rute Trochinskyi, Tintura ja Arno Tamm, Antsud, Riffarrica, Duo Ruut, Shabat Quartet, Heinavanker, Ene Salumäe ja Celia Roose, Tuli Taevast ja kammerkoor Credo, Wana Wõro Wunkorkester, Ruhnu lugude kava jt.
Piiri tagant tulevad PásztorHóra (Ungari), Kokle, Banga (Läti), Jon Samuel Lundström ja Sunniva Brynnel (Rootsi) ning Ida Elina (Soome).
Festivali lõpetame pühendusega sel aastal lahkunud Jaak Johansonile. Mälestuskontserdil „Jaagu laulud ja laulud Jaagule” Kärdla kirikus astuvad üles Tõnis Mägi, Kärt Johanson, Krista Citra Joonas, Riho Sibul, Ain Agan, Jaak Tuksam, Mari Kalkun, Astrid Nõlvak jt.
Armastatud pere- ja keskkonnasõbralik Hiiu Folk on endiselt täiesti alkoholivaba festival.
Kohtumiseni XVI Hiiu Folgil 15.–18. juulil!
Riina Tobias,
festivali pressiesindaja