
Luua Metsanduskool. Foto: Urmas Saard / Külauudised
Päevatoimetaja
Tänasest algas vastuvõtt Luua Metsanduskooli, kus praktilise loodushariduse läbi saab tulevikutegijaks metsanduse, metsamasinate, maastikuehituse ja loodusturismi erialadel.
Õppima on oodatud nii noored, kes jätkavad pärast põhikooli või gümnaasiumi, kui ka täiskasvanud, kellele avanevad mitmed uued võimalused enesetäienduseks või karjääripöördeks.
Luua Metsanduskool ootab tänavu õppima ligi 300 uut õpilast, kes tahavad teha praktilist ja tähendusrikast tööd Eesti looduse heaks. Suurim tähelepanu on suunatud põhikoolijärgsetele noortele, kellele pakutakse võimalust õppida metsuriks, harvesteri- või forvarderijuhiks – elualad, kus oskustest sõltub Eesti metsa tulevik.
„Need on meie kooli kõige populaarsemad ja tööturul kõige nõutumad erialad,“ sõnab Luua Metsanduskooli õppejuht Meelis Kall. „Põhikooli lõpetanud noore jaoks on kutseharidus väga hea võimalus kiiresti omandada praktiline amet ja alustada iseseisvat tööelu valdkonnas, millel on tähendus – Eesti mets vajab tarku ja oskuslikke tegijaid.“
Meelis Kalli sõnul on oodata märgatavat kasvu ka metsaväljaveo autojuhi erialale, mille Luua Metsanduskool avas eelmisel aastal esimest korda. See on Eestis ainulaadne õpe, mida on sektori poolt kaua oodatud. „Eelmisel aastal esmakordselt avatud metsaväljaveo autojuhi eriala osutus kohe väga populaarseks. Metsaväljaveo autojuht on lüli, kes aitab metsa toodud puidu õigel ajal ja ohutult tööstusesse viia – see on vastutusrikas ja hinnatud töö. Eriala sobib eelkõige neile, kes tunnevad huvi suurte masinate ja metsanduse vastu, kuid soovivad töötada nii teedel kui metsas,“ selgitab Kall.
Sel aastal tuleb mõnel kutseõppe erialal arvestada õppemaksuga, ennekõike täiskasvanud õppijatel, kes on juba varem tasuta hariduse omandanud. „Õppemaksuga õppekohtade lisandumine võib olla paljude jaoks oluline infokild – seetõttu soovitan enne kandideerimist kindlasti tutvuda erialade ja tingimustega meie kodulehel,“ rõhutab Kall. „Luua Metsanduskoolis on tasuline õpe avatud viiel erialal, mis võimaldab õppimist jätkata nendelgi, kes on viimase 10 aasta jooksul lõpetanud tasuta kõrghariduse või 5 aasta jooksul kutsehariduse,“ täpsustas Meelis Kall.
Vastuvõtt algab 1. mail. Põhikooli lõpetanutele suunatud päevases õppes saab avaldusi esitada 15. juunini. Gümnaasiumijärgsesse ja sessiooniõppesse on sisseastumine avatud enamikele erialadele 13. augustini ning valitud erialadele isegi kuni 19. oktoobrini.
Luua Metsanduskoolis saab õppida 12 erialal, nende hulgas metsandus, metsamasinate juhtimine, arboristika, puukoolindus, maastikuehitus ja matkajuhtimine. Õpe toimub nii päevases kui sessiooniõppe vormis.
Luua Metsanduskool on ainus Haridus- ja Teadusministeeriumi haldusalasse kuuluv kutsehariduskool Eestis, kust saavad parima praktilise hariduse kõik metsanduse ja loodusvaldkonna tulevikutegijad. Koolis õpib ligi 500 õpilast ning koolituskursuste läbijaid on igal aastal ligi 700. Sobiva eriala leiab nii eelneva hariduseta inimene, põhi- ja gümnaasiumilõpetaja kui ka kasvõi kõrgharidusega tipptegija.