ÕPPERÄNNAK JÕULULAUPÄEVA KONTSERTJUMALATEENISTUSEL RAEKÜLAS

Jõuluteemaline installatsioon Raekülas. Foto: Mikko Selg

Urmas Saard

Traditsiooniliselt tähistati tänagi Pärnu Raeküla linnaosas asuvas kogukonnakeskuses jõululaupäeva väikese kontserdi ja päevakohase mõtisklusega. Jõulutervituseks valis pastor emeeritus ja kauaaegne Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumi fiilosoofia ajaloo õpetaja Joosep Tammo mõtiskluse, millega viis kuulajad kujutluspiltides õppekäigule.

„Oleme astunud vanasse koolisaali ja nii on siin kohane ka koolipärast juttu rääkida,” lausus õpetaja kõigile õnnistatud jõuluaega soovides. Ta soovitas hetkeks kujutleda, et oleme jälle oma klassis ja sisse astub õpetaja: „Lapsed, kas teeme täna kontrolltöö või läheme õppekäigule. Teema on igal juhul jõulud?” Kõik hüüavad ühel häälel – muidugi õppekäigule! Aga kuhu? „No lähme jõuluvana tänavale,” pakub õpetaja. Aga kus see asub?

Joosep Tammo. Foto: Mikko Selg

Nagu kõik teavad, on jõuluvana prototüübiks 3. ja 4. sajandi vahetusel elanud Myra piiskop Nikolaus. Tolle vaimuliku mälestus on olnud nõnda võimas, et 16. sajandiks oli põhjapool Alpe ehitatud juba üle 2200 temale pühendatud kiriku. Neist üks asus ka Pärnus Nikolai tänaval peaaegu vana raekoja vastas. Seal, kus on sellele kirikule püstitatud mälestuskivi. „Mina nägin selle pühakoja varemeid oma nooruses. Kuid nõukogude võim ei armastanud mälestusi. Mälestusi ei armasta ka ärivaim. Tänu CocaCola rekaamidele elab Nikolaus nüüd oma elu. Aga Nikolausest räägivad teadjamad siiski 6. detsembril  [püha Nikolause mälestuspäev],” jätkas Tammo mõtiskluste rännakut.

„Läheme nüüd Nikolai ehk jõuluvana tänavat mööda mere poole ja astume sisse majja nr. 22, kus satume Elisabeti kirikusse. Nüüd oleme jõudnud jõulude tuumale veelgi lähemal. Me asume Eliisabeti nimelises kirikus, mille kohta mõni on öelnud, et küllap see nimi pandi sellele kirikule keisrinna Jelisaveta Petrovna järgi, kes annetas ehitamiseks 8000 kuldrubla. Kuid tegelikult arvatakse, et Jeesus ja Ristija-Johannes olid teise astme nõod.” See õppekäik muutub päris keeruliseks. Ja teeb isegi nõutuks. Eriti kui tulla südalinnast siia poole (Raeküla) ja jõuda Uude Jeruusalemma.”

Jõululaupäeval Kogukonnakeskuses Raeküla Vanakool. Foto: Mikko Selg

Nüüd aga võtab õpetaja Piibli ja loeb jõuluevangeeliumist endast: „Kuid ingel ütles karjastele: Ärge kartke! Sest vaata, ma kuulutan teile suurt rõõmu, mis saab osaks kogu rahvale, et teile on täna sündinud Taaveti linnas Päästja, kes on Issand Kristus. Ja see on teile tunnustäheks: te leiate lapsukese mähitud sõimes magavat.” Lk 2:10-11 Ja mis siis juhtus: Karjased ütlesid üksteisele: “Läki nüüd Petlemma, et näha saada seda, mis on sündinud…” Niisiis ikkagi õppekäik, aga koos väikse ülesandega. Leida Petlemma äärelinna väljalt noor pere, kelle vastsündinud poisslaps puhkab sõimes. Karjased täitsid oma ülesande edukalt ja läksid rõõmsalt tööde ja tegemiste juurde tagasi. Kui me koolis taas 6. jaanuaril kohtume on kolmekuninga päev. Ja siis me tuletame uuesti meelde, et nende Kaldea tarkadegi õppekäik osutus edukaks!

„Mina jõudsin jõululapseni 60 aastat tagasi, tänu salmile, mida mitu aastat olin läbi raskuste jõuluvana jaoks õppinud: See kõlas nii: „Sest nõnda on Jumal maailma armastanud, et ta oma ainusündinud Poja on andnud, et ükski, kes temasse usub, ei hukkuks, vaid et tal oleks igavene elu!“ Jh 3:16 „Head sõbrad, enne kui inglikoorid jälle laulma hakkavad soovin teilegi, et kogu selle jõulu virrvarri keskel leiaksite oma elu õppekäigul kõige tähtsama! – Taevase Isa ainusündinud Poja! Ja oma lähedased ja kaaslased! Rõõmsaid jõulupüh! Kohtumiseni!

Muusikaline etteaste jõululaupäeval Kogukonnakeskuses Raeküla Vanakool. Foto: Mikko Selg

Muusikaliste elamustega kostitas kohalviibinuid Kadi Sepp koos oma pereansambli ja tema muusikastuudio solistilt Hanna Oidermaaga.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Share via
Copy link
Powered by Social Snap