Helle Kullerkupp: esmaspäeval peaks saama selgust, mis on toimunud Pärnu Vana turu teemade osas, mida on selle kohta ametnikel öelda ja mida arvavad kodanikud, ettevõtjad ning mida kostavad juristid asjade käigu kohta.
Karin Õunap, Pärnu linnavalitsuse avalike suhete nõunik, vahendas 3. märtsil linna kodulehel küünlakuu viimasel päeval aset leidnud kohtumist turu omaniku esindajate, linnavalitsuse esindajate ja turul kauplejatega. Paraku näib, et kolmepoolne kohtumine pole kauplejate ja ostjate muret leevendanud, pigem pettumust ja ärategemise tunnet tekitanud. Seepärast kutsuvad kolm ühendust algaval nädalal erinevad osapooled suuremale rahvakoosolekule Pärnu Keskraamatukogu saali.
Linnavalitsuse poolelt öeldi, et Vana turu rekonstrueerimist juhtiv Hammerhead OÜ soovib luua kilehalli asemele puitfassaadiga hoone, mis sobib linnaruumi, parandaks kauplemistingimusi ning oleks otstarbekam ja inimsõbralik. „Oluline on rõhutada, et hoones säilivad ka tulevikus traditsioonilise turu funktsioonid – hoonest on planeeritud 2/3 turul kauplejatele. Valdavalt kõik, kes praegu turul eestimaist toodangut pakuvad, saavad tulevikuski kauplemist jätkata.“
Kohtumisel selgitati uue ankurrentniku Rimi vajalikkust ja eesmärki. Supermarketi tüüpi poe tulek võimaldavat turgu säilitada ja mõlemad täiendavat teineteist. Toidupood pidavat tooma turule ka madalhooajal rohkem rahvast ja aitavat rendimaksetega ülal pidada OÜ Pärnu Turg tegevust.
Ümberkorraldusega muutub suuresti turul kauplejate paigutus. Hetkel kaardistatakse siseruumide alade funktsioone. Eraldi müügiala tekitatakse köögivilja, puuviljade, kala, liha, rõivaste ja muu kauba müügiks. Oluliselt parandatakse kauplejate müügitingimusi ja ostmine muutub turukülastajatele mugavamaks, kirjutas Õunap.
MTÜ Aita Meie Inimest juhatuse liige Helle Kullerkupp, üks rahvakoosoleku korraldajatest, rääkis, et praegune asjade käik tekitab väikekauplejates muret. Ta tõi näiteks vestlustes ilmnenud müüjate nõutuse, mida tekitab kavandatav kauplemispindade paigutus ja müügiala suurus. „Valmiv Rimi võtab esimesena ostja enda valdusesse ja on selge, et kotid kaupa täis ostetud, ei lähe ostleja enam väikeste müügilettide juurde lisa hankima, vaid kiirustab pakkidega minekule. Pealegi Rimi hinnarallid ja kõikvõimalikud „ostuööd ja -päevad“ on need, mis tekitavad turul ebaeetilist konkurentsi, mille tulemusel kaotab kahtlematult väiksem.“
[pullquote]Rentnikud polnud rahul ka sellega, et turg rikub ühepoolselt lepingut.[/pullquote]Turu seinale riputatud jooniselt näeb, et mitmete kaupade müügivõimalused halvenevad märkimisväärselt. Köögivilja müügiruum on turuhoone sisetänavast eraldatud seinaga, milles pole ettenähtud kohta uksele. Liikumine toimub ülejäänud turupinnal tänavalt ringi kõndimisega jne.
Samas ei varjanud Kullerkupp pettumust, et vaatamata 29. veebruaril peetud kahele ümarlaua kõnelusele väljastati juba 2. märtsil turu renoveerimiseks ehitusluba. „Lubati vaadata, mida annab teha. Aga ups! Selle asemel sai paar päeva hiljem ehitusluba kinnitatud“ hämmeldus Kullerkupp. „Jääb mulje, et kõik oli ette teada ja ehk vajalik pabergi laua sahtlis valmis. See on demokraatia mängimine. Pahastel kodanikel ja rentnikel lubati linnavalitsuse kabinetis üksnes auru välja lasta.“ Rentnikud polevat nõudnud palju: soovitud vaid mõistlikku aega turu remondiks ettevalmistumisel ja teenistuse säilimise võimalust müügi kõrghooajal.
Seda, et linn ehitaks ja korraldaks uue turu Pärnusse, pidas linnavalitsus otstarbetuks. Ometi on Eestis ilusamad ja korrastatumad linna turud omavalitsuste haldusalas, kinnitas Kullerkupp.
Rentnikud polnud rahul ka sellega, et turg rikub ühepoolselt lepingut. „Lepingu järgi on ülesütlemise tähtaeg kolm kuud varem, tegelikult anti kolmandiku jagu vähem aega kauplemise lõpetamiseks. Selle võimaluse andvat ülesütlemise teates olev sõna – renoveerimine. Kas 9 kuud kestev ehitus ja hoone kahekorruseliseks ehitamine on renoveerimine, jääb veel omaette küsimuseks?“
Kullerkupp teadis sedagi öelda, et kuuldavasti keelduvat mitmed müüjad enne kolme kuu möödumist välja minema. „Kuidas siis alustatakse ehitustegevust? Ometi pidanuks linn sellest teadlik olema, aga ikkagi väljastati ehitusluba.“
Rahvakoosoleku korraldaja hinnangul on etendatud kodanike rahustamiseks ilusat näitemängu ja valetatud. „Kuulame ära juristid ja ootame vastust nii linnavalitsuselt kui volikogult, kes peaksid ainult linnakodanike huve esindama, samuti maavanemalt, kes korraldab järelvalvet maakonnas toimuva üle.“
Esmaspäeval, kell 15.00 algava rahvakoosoleku korraldajad Pärnu Keskraamatukogus on MTÜ Aita Meie Inimest, Eesti Väikeettevõtete Assotsiatsioon ja Eesti Konservatiivne Rahvaerakond, kes jagasid eelnevatel päevadel rohkelt kutseid ja on praeguseks kogunud üle tuhande allkirja Vana turu säilimise kaitseks. „Et Pärnust ei saaks ainukest linna Eestis, kus pole turgu, võib vajadusel algatada petitsioon.ee-s ka üleriigilise allkirjade kogumise. Nüüd on juristidel öelda oma sõna, mis võib viia isegi kohtuteeni,“ lubas Kullerkupp.
Urmas Saard