Eric Whitacre jõuab Eestisse

foto: http://www.classicfm.com/composers/whitacre/pictures/eric-whitacre-man-behind-music/Maailma üks enim tellitud ja nõutud helilooja ning silmapaistev dirigent  Eric Whitacre tuleb Eestisse tutvustama oma loomingut. 16. mail 2013 juhendab helilooja meistrikursust dirigentidele. Artisti Eestis viibimise kulminatsiooniks saab 17. mail Noblessneri Valukojas toimuv autorikontsert.

“Kuna Whitacre ei ole varem Eestit ega ka meie naaberriike külastanud, pakkus mulle tema maaletoomine palju huvi,” kõneles ürituse projektijuht Sander Tamm, kes on ühtlasi ka autorikontserdil üles astuva pea 80-liikmelise projektkoori koormeister. “Olles juba varem näinud tema teoste suurt menu ja sooja vastuvõttu erinevatel kontsertidel ning konkurssidel üle Euroopa, hakkasin temast rohkem huvituma ning võtsin kontakti Whitacre’i esindava agentuuriga,” põhjendas korraldaja helilooja maaletoomist. Ühtlasi on Tamme sõnul Eesti muusikutel harukordne võimalus end täiendada maailma tasemel dirigendi käe all ja seda riigist lahkumata.

Internetis palju populaarsust kogunud virtuaalkoori dirigendi Eric Whitacre’i loomingut esitavad autorikontserdil vokaalansambel Estonian Voices, sopran Karolis Kaljuste ning projektiks spetsiaalselt komplekteeritud pea 80-liikmeline koor, mida Noblessneri Valukojas juhatab helilooja isiklikult. „Julgen arvata,  et olen kuulnud enamust tema senisest loomingust nii žüriides kui kontsertettekannetes. Tegemist on omanäolise heliloojaga kellel on ka hea müügistrateegia ja kes persoonina oskab olla avatud, heas kontaktis nii dirigentide kui kuulajatega,“ tutvustas Whitacre’i dirigent ja kooriliikumise edendaja Aarne Saluveer.
 Meistrikursusest on võimalik osa võtta nii passiivse kui aktiivsena kõigil huvilistel, kes soovivad tutvuda autori loominguga ning kuulda tema näpunäiteid. Eriti oodatud on dirigendid, lauljad, heliloojad, muusikaõpetajad, -teadurid, interpreedid ja kultuurikorraldajad üle terve Euroopa. “Väga motiveeriv on kohtuda inimestega, kellel on suurem kogemuste pagas ning kuulata jutustusi erinevatest kontsertidest, ootamatutest olukordadest ja meetoditest,“ rääkis artisti maaletooja Tamm. Meistrikursuse põhirõhk on teemal: “Kuidas dirigeerida Eric Whitacre’i loomingut” ning aktiivseteks osalejateks valitakse välja 8 õnnelikku, kes saavad kooriga helilooja juhendamisel tööd teha.

Whitacre’i näol on tegemist 42-aastase muusikuga USAst, kes on kuulsust kogunud nii helilooja kui dirigendina. Artist on pälvinud mitmeid auhindu ning tiitleid, viimane omistatud 2012. aastal 54. Grammy’de jagamisel. Helilooja on kirjutanud teoseid väga mainekatele kollektiividele nagu näiteks Londoni sümfooniaorkester, Chanticleer ja The King’s Singers ning osalenud filmi “Kariibi mere piraadid: Võõrastel vetel” soundtrack’i valmimisel. Suure läbimurde tegi dirigendi poolt kokku kutsutud virtuaalkoor, mis alustas 185 lauljaga 12 erinevast riigist esitades Whitacre’i laulu “Lux Aurumque”. Esitus kogus youtube’s kahe kuuga üle miljoni vaatamise. Tänaseks on youtube’s olemas virtuaalkoori versioonis juba kolm Eestit külastava helilooja teost, viimane neist üle 3700 lauljaga 73 erinevast riigist.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap